Turoszów


Turoszów to niewielka miejscowość położona w Kotlinie Turoszowskiej, która administracyjnie wchodzi w skład Bogatyni od 1973 roku. Do 1945 roku region ten znany był jako Türchau. Osada ta, choć mała, odgrywa istotną rolę jako stacja kolejowa i ośrodek związany z przemysłem.

Warto zaznaczyć, że Turoszów leży w obrębie Turoszowskiego Zagłębia Węgla Brunatnego, które jest jednym z ważniejszych obszarów przemysłowych w Polsce. Największym jego atutem jest kombinat górniczo-energetyczny Turów, który obejmuje dwie kopalnie odkrywkowe oraz drugą co do wielkości elektrownię cieplną w Polsce, również o nazwie Turów.

W latach 1959-1972 Turoszów miał status osiedla typu miejskiego, które zostało utworzone z terenu gromady Zatonie. Gromada ta obejmowała również Zatonie oraz sąsiednie miejscowości jak Trzciniec i Strzegomice. Jednakże 1 stycznia 1973 roku całe osiedle zostało włączone w granice Bogatyni, co znacząco wpłynęło na jego dalszy rozwój.

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości Tyrkow datowana jest na rok 1312. Od 1319 tereny te należały do piastowskiego księstwa jaworskiego, które było jednym z rozdrobnionych księstw polskich usytuowanych na Dolnym Śląsku. W 1346 miejscowość ta przeszła pod władzę Czechów. Kościół w Tyrkowie został po raz pierwszy zanotowany w 1384 roku w praskim rejestrze. Dzieje się to w czasie, gdy od 1497 nakreśla się historia tych terenów jako dóbr rycerskich, które znajdowały się w rękach rodu Falkenhaynów.

W 1551 roku wieś przyjęła wyznanie protestanckie, a pierwszym pastorem został Johann Richter. Po końcu XVI wieku, Türchau – przekształcone z Tyrkowa, stało się częścią rady miejskiej Żytawy po tym, jak miasto nabyło trzyczęściowe dobra od rodziny Falkenhayn. W latach 1712-1714 nastąpiła rozbudowa kościoła, obejmująca zarówno poszerzenie nawy na północ i południe, jak i dobudowę nowej wieży.

W 1727 roku poświęcono organy, które zostały zbudowane przez Johanna Gottlieba Tamitiusa z Żytawy. W 1786 roku pożar zniszczył karczmę oraz wieżę kościoła, jednak w 1789 wieża została odbudowana. W 1721 roku powstała przy kościele szkoła, która jednakże została zamknięta w 1888, a jej miejsce zajęła większa szkoła centralna w Scharre.

Na początku XIX wieku w Turoszowie odkryto bogate pokłady węgla brunatnego, co sprawiło, że na tym terenie zaczęły powstawać liczne małe kopalnie, eksploatowane przez właścicieli ziemskich. Wydobycie węgla brunatnego odbywało się na głębokości 4–5 metrów. Po zjednoczeniu zakładów należących do E. Heidricha, w 1905 roku uruchomiono kopalnię węgla brunatnego „Herkules”.

W 1907 roku zmieniono formę własności na Towarzystwo Akcyjne, które nabyło ziemie w Hirschfelde (obecnie dzielnica Żytawy), Turoszowie oraz Zatonia. Towarzystwo Węgla Brunatnego „Herkules” stało się właścicielem 88 hektarów terenu, który skrywał 25 milionów ton węgla brunatnego. W 1907 roku rozpoczęto jego eksploatację, a w latach 1907-1908 w sąsiednim Hirschfelde powstały brykieciarnie, natomiast w 1911 roku ruszyła pierwsza elektrownia.

Rozwój ten wzbudził zainteresowanie Królestwa Saksonii, które od 1912 zaczęło nabywać znaczące pakiety akcji, uzyskując tym samym prawa do eksploatacji węgla. 1 stycznia 1917 roku państwo wykupiło wszystkie akcje, stając się właścicielem kopalń oraz zakładów przerobu węgla w tym regionie. W tym samym roku utworzono Towarzystwo Akcyjne Zakłady Saskie (ASW), które powstało z połączenia zakupionej elektrowni Hirschfelde i kopalń zarządzanych przez Towarzystwo Energetyczne z Berlina.


Oceń: Turoszów

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:21