Ryszard Brzuzy, urodzony 2 stycznia 1961 roku w Bogatyni, był nie tylko znanym związkowcem, ale również aktywnym politykiem w Polsce. Przez wiele lat angażował się w działalność związkową, a jego praca przyniosła wiele znaczących rezultatów w obronie praw pracowniczych.
Jego najważniejszym osiągnięciem była rola posła na Sejm X kadencji, gdzie reprezentował interesy swoich wyborców. Niestety, jego życie zakończyło się 8 grudnia 2021 roku w Bełchatowie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiego ruchu związkowego.
Życiorys
Urodził się jako syn Teodora i Józefy. W 1983 roku uzyskał wykształcenie średnie, kończąc Technikum Górnicze, gdzie zdobył zawód technika elektromontera. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1980 roku, kiedy to podjął pracę jako elektromonter w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
W latach 80. zaangażował się w ruchy opozycyjne, walcząc o demokratyczne zmiany w Bełchatowie. Jego działalność polityczna była niejednokrotnie kontrowersyjna, co doprowadziło do aresztowania go na okres trzech miesięcy. Był również aktywnym uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, które miały kluczowe znaczenie w procesie transformacji ustrojowej w Polsce.
W 1989 roku z ramienia Komitetu Obywatelskiego został posłem na Sejm w okręgu bełchatowskim. W trakcie swojej kadencji działał w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, podejmując ważne decyzje dotyczące polityki środowiskowej. Po zakończeniu kadencji przeszedł do grona posłów niezrzeszonych.
Ryszard Brzuzy był także jednym z czołowych liderów związku zawodowego „Sierpień 80”. Pełnił funkcję przewodniczącego komisji zakładowej w KWB Bełchatów, a także był aktywnym działaczem Polskiej Partii Pracy. W 2001 roku ubiegał się o mandat poselski z listy Alternatywy Ruch Społeczny.
W kolejnych latach kontynuował swoją działalność polityczną, startując w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 oraz w wyborach parlamentarnych w 2005 roku. Jego aktywność nie zakończyła się na tym, bowiem brał udział w wyborach samorządowych w 2006 roku oraz w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku, reprezentując listy Polskiej Partii Pracy.
Po odejściu z życia publicznego został pochowany na cmentarzu komunalnym w Bełchatowie.
Odznaczenia
W 2021 roku Ryszard Brzuzy został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Wolności i Solidarności.
Przypisy
- a b Ryszard Brzuzy. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 23.01.2022 r.]
- Ostatnie pożegnanie Ryszarda Brzuzy. Tłumy na pogrzebie bełchatowskiego związkowca. ddbelchatow.pl, 11.12.2021 r. [dostęp 15.12.2021 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 140
- M.P. z 2022 r. poz. 139
Oceń: Ryszard Brzuzy