Jerzy Ignaszak


Jerzy Stanisław Ignaszak, urodzony 2 kwietnia 1955 roku w Bogatyni, to postać o bogatym dorobku w polskiej administracji publicznej. Jako urząd państwowy i lokalny, zajmował się tematyką ochrony środowiska, przyczyniając się do rozwoju polityki ekologicznej w Polsce.

W latach 1990–1994 pełnił funkcję wicewojewody wałbrzyskiego, co stanowi istotny element jego kariery zawodowej. Jego doświadczenie w administracji publicznej oraz pasja do ochrony środowiska pozostają ważnym wkładem w lokalny rozwój regionu.

Życiorys

W 1978 roku Jerzy Ignaszak zakończył swoją edukację na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie poszerzył swoje umiejętności na poziomie podyplomowym na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W trakcie swojej kariery uzyskał specjalistyczne uprawnienia jako rzeczoznawca i biegły w zakresie oceny oddziaływania projektów na środowisko. Jego dorobek obejmuje również publikacje na temat ochrony środowiska oraz gospodarki, które przyczyniły się do zwiększenia świadomości ekologicznej.

Pracował w charakterze nauczyciela w Zespole Szkół Ceramicznych w Szczawnie-Zdroju, a następnie jako inspektor w Ośrodku Badań i Kontroli Środowiska w Wałbrzychu. Jego kariera zawodowa ewoluowała, prowadząc go do roli inspektora i dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu. W okresie od 15 września 1990 do 28 lutego 1994 pełnił funkcję wicewojewody wałbrzyskiego, a także zasiadał wśród radnych Wałbrzycha I kadencji w latach 1990–1994.

Jerzy Ignaszak przez wiele lat był aktywnym członkiem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej najpierw w Wałbrzychu, a później we Wrocławiu, pełniąc funkcję prezesa tej instytucji w jednym z poprzednich etapów kariery. Jako kierownik w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu miał również duży wpływ na lokalną politykę ekologiczną. Działał w wiodących organizacjach, między innymi w Komitecie Sterującym odpowiedzialnym za alokację środków na odbudowę po powodzi w 1997 roku, równocześnie będąc konsultantem dla sejmowej komisji ochrony środowiska.

Jego zaangażowanie nie ograniczało się tylko do sfery publicznej; aktywnie działał również w lokalnych organizacjach gospodarczych i społecznych, do których należały m.in. Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz oddziały Rotary International.

Za swoje zasługi otrzymał wiele wyróżnień. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Dodatkowo, Wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1997 roku oraz Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku. Uznanie społeczne zdobył również jako honorowy obywatel gmin takich jak Świdnica, Stronie Śląskie, Międzylesie, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój oraz Walim.

Przypisy

  1. Uroczyste wręczenie medali i odznaczeń państwowych. Dolnośląski Urząd Wojewódzki, 04.06.2014 r. [dostęp 21.05.2020 r.]
  2. Zarząd. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. [dostęp 21.05.2020 r.]
  3. Oświadczenie majątkowe. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. [dostęp 21.05.2020 r.]
  4. a b Uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie przyznania Jerzemu Ignaszakowi Odznaki Honorowej Złotej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. [dostęp 21.05.2020 r.]
  5. a b Kartka z kalendarza: kwiecień 2017. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. [dostęp 21.05.2020 r.]
  6. M.P. z 2014 r. poz. 612
  7. M.P. z 2002 r. nr 58, poz. 789
  8. M.P. z 1998 r. nr 5, poz. 85

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Ryszard Brzuzy | Elżbieta Płonka

Oceń: Jerzy Ignaszak

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:12