W 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co stawia przed polską Policją szereg istotnych wyzwań. Podstawowym celem nadchodzącej prezydencji będzie zapewnienie bezpieczeństwa w różnych kontekstach, co podkreśla znaczenie działań prowadzonych przez organy ścigania. Polska ma doświadczenie z pierwszej prezydencji, lecz obecne wyzwania są nowe i wymagają zaawansowanej koordynacji działań na poziomie międzynarodowym. Przewodnictwo w Radzie UE wiąże się z organizacją licznych spotkań, które będą miały kluczowe znaczenie dla współpracy policyjnej w Europie.
Na przestrzeni najbliższych sześciu miesięcy, Polska zorganizuje około 200 spotkań, w których weźmie udział blisko 40 tysięcy uczestników, w tym szefów i ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich Unii. Bezpieczeństwo tych wydarzeń oraz ich efektywna organizacja będą podstawowymi zadaniami dla polskiej Policji. Współpraca z innymi krajami członkowskimi oraz instytucjami UE będzie kluczowa, aby zapewnić płynność działań i zminimalizować potencjalne zagrożenia.
W ramach prezydencji Polska weźmie także aktywny udział w pracach grup roboczych, które odpowiadają za tworzenie i weryfikację polityk dotyczących bezpieczeństwa oraz współpracy wymiarów sprawiedliwości. Policja będzie uczestniczyć w formowaniu dokumentów regulujących politykę UE w zakresie przestępczości zorganizowanej oraz migracji. Dzięki tym działaniom, możliwe będzie wypracowanie konstruktywnych stanowisk dla Rady UE, które będą korzystne dla Polski i jej obywateli.
Źródło: Policja Zgorzelec
Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE a rola Policji w bezpieczeństwie europejskim
Zobacz Także